FBO-Est

Osad, mis kestavad!

Iga pöörlev osa mootoris teeb häält, iseasi aga millist. Kuidas sellest aru saada?

Esiteks- tehke kindlaks, kas heli on võrdeline mootori töö kiirusega või poole võrra väiksem. See annab Teile mingigi ettekujutuse, kus on viga. Kui heli on nii-öelda „half engine speed“ on tegemist suure tõenäosusega klapiajamiga. Tegemist võib ka olla kolvi töö heliga või mehaanilise kütusepumbaga. Helid, mis on võrdkiiruslikud mootori pöörlemisega tekivad tavaliselt mootori „alt otsast“ mille põhjustab väntvõlli pöörlemine. Soovitame kasutada strobolampi, et näha kolvi täpset liikumist vastavas silindris või mootoripooles, mida diagnoosite. Samuti näete te ära, kas tegemist on „half engine speed“ või „engine speed`ga“ Kui heli kostub täpselt samal ajal kui strobolamp välgatab on tegemist „half engine speed`ga“ Kui aga heli kostub kaks korda välgatuse jooksul on tegemist „engine speed`ga“

Kuidas ja millega heli kuulata. Kõige õigem oleks selleks kasutada stetoskoopi. Kui aga seda pole käepärast, sobib antud tööks ka pikem puidust vars või jäigem voolik (soovitavalt plastik). Kui kuulamisvahend on leitud, hakake otsima kõrvalist heli. Käige kuuldeotsaga ümber mootori ja tehke kindlaks, kus heli on tugevaim. Soovitame hakata peale mootori ülevalt poolt. Silindrite kontrolliks soovitame kuuldepunt panna võimalikult küünla kõrvale ja tee seda kõigil silindritel, võrreldes vahet. Kui leidsite kahtlase heli ja see tuleb mootori ülevalt poolt, näiteks klapiajami juurest, viige kuuldepulk klapiajami juurde ja leidke koht kus heli on kõige valjem. Järgnevaks kui koht on leitud võite veel viia kuuldetoru antud silindri sisselaske –ja väljalaske klapi kohale ning kuulate sealset vahet. Ärge unustage ja laske end segada kütusepumba helist ( juhul kui teil on mehaaniline pump ).
Klapiajami heli- sealt tulev heli meenutav kerget klõbinat, mille põhjustavad lõtkud klapi ja nookuri vahel. Kui heli, mille algselt avastasite tuleb seal, siis eemaldage klapikambri kaas ja tehke visuaalne kontroll. Põhjuseid võib olla mitmeid – katkine või paindunud tõukurvarras, katkine klapivedru jne. Kui aga visuaalselt tundub kõik korral olema, kontrollige et tõukurvarras näpu vahel pöörleks ja poleks poodud asendis. Seda tuleb loomulikult teha kui vastav silinder on survetraktis. Soovitav oleks kontrollida kõiki silindreid. Samuti kontrollige üle nookuri lõtkud, et need poleks ei liiga tihedad ega ka liialt lobedad. Kui viga ikkagi ei anna ennast kätte, soovitame teha järgnevat – kui heli tuleb madalatel mootori pööretel, vähendage tühikäigu pöördeid seni kuni klapiajamist ei pritsi õli ( klapikambri kaan mahavõetuna) Kontrollige, kas tõukurvarras liigub (pöörleb) näpu vahel ja kas klapid avanevad/sulgevad. Juhul kui mõni klapp ei avane piisavalt, tasub viga hakata otsima tõukurist või kulunud nukkvõllist. Kui mootoris on kasutusel hüdraulilised tõukurid, siis suure tõenäosusega on vea põhjuseks tõukur ise.

Üks katsemeetod on veel – pange töötaval mootoril lehtkaliibri õhem leht nookuri ja klapi tipu vahele ning kuulake uuesti. Kui heli väheneb on asi suht selge – reguleerige klapivahesid.
Kolvi „laks“- see heli tekib kolvi ja silindriseina vahelisest suurest vahest ( piston-to-bore clearance ) Reeglina on see tingitud kolvi kulumisest. See ilmneb ka võistlusmootorite puhul, milledel on kasutusel hypereutetic kolvid või kui on tegemist ülelaadimisega mootoriga. Seal on selline heli tavaline. Kostuv heli meenutab tühja, matjat heli. Heli on tugevaim külma mootoriga kuna siis ei ole kolb veel saavutanud oma täieliku mõõtu ( paisumine ). Kui kolviheli sooja mootoriga kaob, pole viga tõsine. Kuidas teha täielikult kindlaks kolviheli – laske jagaja vabamaks ( eelnevalt märkige ära jagaja algpositsioon ) ja keerake süüdet hilisemaks. Hilisem süüde vabastab kolvi suuremast koormusest ning heli muutub vaiksemaks ja Teil on lihtsam teha kindlaks võimaliku probleemi asukohta.
Raamsaale tuvastaminetugevalt kulunud raamsaale toob oma heli esile „half engine speed“ puhul. Heli kostub kui kaugel tulenev summutatud klobin. Seda on vahel tunda ka gaasipedaalist. Reegline tuleb heli esile mootorit käivitades kui õlirõhk ei ole veel jõudnud ülesse. Samuti on seda tunda tugeval kiirendamisel kuid ärge laske ennast ära petta võimalikul detonatsiooni helil, mis tekib kui mootor on raskelt koormatud madalamatel pööretel. Detonatsiooni heli meenutab kõrgemat/teravamat kolbinat.
Kepsusaale tuvastamine
kepsusaale võib teha häält kas madala õlirõhu tõttu või kui saalede ja vänvõlli vaheline pilu on liialt suur ( bearing-to-journal clearance ) Heli tuleb eriti esile kui pööretelt lasta gaas lahti ja kui mootor on saavutanud oma normaalpöörded.
Kolvisõrme tuvastamine – see heli on eriti tugevalt kuulda ja äratuntav „double click“ järgi. Reeglina tuleb see esile mootori tühikäigu pööretel "idle" või „fast idle“ pöörete vahemikus. Sagedamini on see probleem esinev „ujuvate“ kepsusõrmede puhul ja tavaliselt on põhjuseks vale tolerants.
Kolvirõngaste tuvastaminevigased kolvirõngad tekitavad pladinalaadset heli, mis tuleb eriti esile kiirenduse korral. Reeglina on sellisel puhul kolvirõngas lihtsalt katki läinud või võib ka olla, et kolvirõngas on kaotanud oma tugevuse ja on muutunud „vedelaks“ Kindlaks teha on seda võimalik kompresiooni mõõtmisega
Mehaanilise kütusepumba tuvastaminekütusepumba heli on üsna tugev topeltklõps „half engine speed“ puhul. Enamus juhtudel on vea põhjuseks paindunud varras. Et seda kontrollida, ühendage lahti kütusepumba torud (pealevool ja tagasivool) ning sulgege avad. Karburaatoris on piisavalt palju kütust selleks, et mootor käivitada ja heli tuvastada. Kui Teile eelnevalt kostunud heli lakkab, siis on eeldatavasti tegemist pumba endaga…näiteks katkine vedru või nukkvõlli otsas olev eksentrik on lahti tulnud.